Dantel gelinlik modelleri çok fazla tercih edilen modeller içindedir. Dantel gelinliği daha gösterişli hale getirmektedir. Boncuk işleme gibi hem abartılı görüntüden uzak durulmasını sağlar hem de daha zarif bir görüntü verir. Hem klasik, hem modern hem de spor her tarzda az ya da çok dantel tercih edilebilir.

Dantel gelinlik seçerken ilk olarak dantelin kumaşının iyi olmasına dikkat ermek gerekir. Günümüzde hemen hemen tüm gelinlikçilerde dantel denince ‘Fransız Dantel’ denen danteller kullanıldığı görülür. Ancak gelinlik için kullanılan dantellerin tümü Fransız Dantel değildir. Fransız Dantelleri çok fazla taklit edilmeye çalışılmaktadır. Dantelin kalitesi gelinliğe yansıyacağı için kumaşının bilen biri tarafından seçilmesi doğru olacaktır.

Dantel seçimi yapılırken kumaşın cinsi kadar rengi de önemlidir; dantelin kumaşının gelinliğin kumaşıyla aynı renk olması gerekir. Özellikle şeffaf model seçilmişse Fransız Dantel kullanmak gelinliğin çok şık görünmesini sağlar. Ancak Fransız Dantel maliyetli olduğundan gelinlik kumaşı üzerine dantel yapılacak modellerde Fransız Danteline çok benzer danteller kullanmak da mümkündür.

Gelinliğin alt kısmı kısa ya da dar düşünülüyorsa etek kısımlarında dantel işlemesi şık bir görüntü sağlar. Uzun kollu bir model seçilmişse kol kısmın sadece dantel olması muhteşem bir görüntü verecektir. Dantel yakalar da gelinliğe ayrı bir hava katacaktır. Son olarak gelin çiçeğinde de dantel kullanılması gelinliğin gelin çiçeğiyle uyumunu tamamlayacaktır.

Dantel Gelinlik Nasıl Seçilmeli?

Dantel Gelinlik Nasıl Seçilmeli?Dantel, gelinlikle çok uyumlu olduğu için pek çok gelin adayı için yoğun olarak tercih edilmektedir. Günümüzde gelinlik danteli için çok çeşitli kumaşlar üretilmektedir, bunlar arasından en kalitelisini seçmek için dantel konusunda bilgili olunması şarttır.

Gelinlikte dantel dendiği zaman akla hemen ‘Fransız Danteli’ gelir. Fransız Danteli maliyetli ama bir o kadar kaliteli kumaşı olan ve çok şık görünüm sağlayan bir dantel türüdür. Piyasada çok fazla Fransız Danteline benzer ürünleri çok daha az maliyetli bulmak mümkündür.Gelinlik için ayrılan bütçe fazla değilse yoğun dantelden kaçınmak gerekir.

Danteli seçerken ipliklerinin sağlamlığına bakılmalıdır. Bunun yanı sıra gelinliğin kumaş rengiyle de uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Dantel Gelinlik Hangi Tarza Yakışır?

Dantel Gelinlik Hangi Tarza Yakışır?Vintage tarzı olarak bilinen eski yılarda moda olmuş kıyafetleri seven ve bundan esinlenerek giyinen kadınların gelinliklerinde kesinlikle dantel olmalı.

Rahat bir yaşam tarzını benimsemiş düğününün kır gibi doğal mekanlarda olmasını isteyen gelin adaylarının yoğun olmamak kaydıyla yaka kısımlarında ve etek altlarında dantel kullanması önerilir.

Gösterişli kıyafetleri tercih eden adayların gelinlikleri kabarık ve bolca taş ve dantel detayları olan gelinlik modellerini seçmeleri kaçınılmazdır.

Klasik tarza sahip gelin adaylarının özellikle yarım ve tam balık model gelinliklerinde abartılı olmadan gelinliğin belli kısımlarında dantel kullanmaları gelinliğe zariflik katacaktır. Klasik gelinliklerin modası değişen modaya inatla değişmediği için klasik adaylar için çeşit çok fazladır.

Dantel Gelinlik Modelleri için Aksesuarlar

Dantel Gelinlik Modelleri için AksesuarlarDantel gelinlik giyildiğinde; eğer dantel detay fazlaysa seçilecek duvağın daha az dantelli ya da sadece tül olması bütünlük sağlayacaktır. Eğer sırt kısımda fazla dantel kullanılmışsa bu detayın görülebilmesi için duvağın kısa olması doğru olacaktır. Gelin tacı da duvak gibi gelinlikteki dantel miktarıyla ters orantılı olmalıdır. Az danteli olan bir gelinlikte kalın bir taç kullanılabilir.

Gelin çiçeği seçilirken gelinlik dantelinin bir kısmıyla çiçek de süslenirse bütünlük ve güzel bir uyum elde edilir.

Gelinlik eğer uzun kolluysa eldiven kullanılmaz, askılı ve straplez danteli az olan gelinliklerde dantel eldiven tercih edilebilir, gelinlikte dantel fazlaysa saten kumaştan yapılmış eldiven kullanmak daha doğrudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here