Gelinlik kumaşı en az gelinlik modeline karar vermek kadar önemlidir. Gelinliğin modeline göre olduğu kadar düğünün yapılacağı yere, düğün konseptine ve gelin adayına yakışacak modellere göre de değişiklik gösteren kumaş çeşitlerine karar verilirken pek çok ayrıntıya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Gelinlik kumaşının kararını vermek için kumaşlarla ilgili çok da ayrıntılı bilgiye sahip olunmasına gerek yoktur. Ancak belli başlı detayların bilinmesi önemlidir, aksi takdirde istenilen gelinliği terziye yansıtırken yanlış seçimler yapabilir ve ileride pişman olabiliriz. Gelinlik kumaşları arasından en çok kullanılan olanları bilmek bu konuda oldukça yardımcı olacaktır. Yumuşak ve kaygan olan bir kumaş türü olan sateni tahmin etmek kolay olsa da, tafta ve şifon ile karıştırıldığı durumlar da olabilmektedir. Ufak ayrıntılar ile birbirinden ayrılan bu kumaşlardan tafta satene göre daha sert olmasıyla dikkat çekmekte, şifon ise parlak olmasına rağmen kaygan değil pamuksu bir his uyandırmaktadır.

Gelinliğin en çok kullanılan kumaş türleri arasında yer alan tüller ise saydam ve hafif olması ile bilinirken, dantel kumaşlar desenli yapıları ile diğerlerinden ayrılmaktadır. Tül ve dantel kumaşlar özellikle işlemeli gelinlikler de sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Dantel üzerinde daha çok aplik işlemeler kullanılırken, tül üzerine boncuklu veya taşlı işlemeler kullanılmakta, hatta inci işlemeler bile tülle birlikte kullanılarak ortaya çok güzel gelinlik modelleri çıkmaktadır.

En İyi Gelinlik Kumaşını Seçmek için Nelere Dikkat Edilmeli?

En İyi Gelinlik Kumaşını Seçmek için Nelere Dikkat Edilmeli?Gelinlik kumaşının en iyi olması doğrudan gelinlik modeli ile alakalı bir durumdur. Kabarık etekler kullanılacak ise tül kumaşlar bu kabarıklığı yaratmak için oldukça idealdir. Ancak dantel kullanılacak gelinliklerde A kesim modeller veya balık modeller tercih edilmekte ve oldukça zarif bir görüntü meydana gelmektedir. Gelinliğin üst kısmında ise daha çok saten veya şifon kumaş üzerine tül veya dantel kullanılarak yapılan işlemeler kullanılmaktadır.

En İyi Gelinlik Kumaşı için Önerileri ve Fikirleri

En İyi Gelinlik Kumaşı için Önerileri ve FikirleriGelinlik kumaşı önerileri doğrudan gelinlik modeli ile alakalı olarak verilmektedir. Gösterişi seven gelin adayları için kabarık ve bol pırıltılı işlemeleri olan modeller tavsiye edilirken, sade olmak isteyen gelin adayları için Fransız danteli ağırlıklı sade kesimler veya tafta kumaşlar tercih edilmektedir. Tafta kumaşlar özellikle hem farklı hem de sade olmak isteyen gelin adaylarının bir numaralı tercihidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here