Gelinlik seçiminde belki de en çok dikkat edilen konulardan birisi, kullanışlı bir model olup olmadığıdır. Bunun nedeni ise kiralamak yerine gelinliği satın almak istemektir. En özel gününüzden bir hatıra kalması için gelinliği satın almak isteyebilirsiniz. Ama gelinliği yıllarca saklamak için hem yere ihtiyacınız vardır hem de belli bir emeğe. Bunun yanında gelinliğinizi kullanışlı bir model seçerek, birkaç küçük değişiklik ile bir elbiseye dönüştürebilirsiniz. İşte o zaman istediğinizi elde edebilirsiniz.

Kullanışlı gelinlik modeli, kimileri için dayanıklılık ve rahatlık anlamına da gelmektedir. Aynı zamanda kullanışlı gelinlik konusunda; kolay kombinlenebilme, saç ve makyajda geniş bir yelpaze sunabilme seçeneklerini de göz önünde bulundurmalısınız. Kısacası hem kullanışlı hem de modaya uygun bir gelinlik tercih etmek, her gelin adayının aradığı bir özellik olmasıdır.

Kendiniz için en kullanışlı gelinlik modelini ararken hazır tasarımlardan uzak durmanız gerekebilir. Her ne kadar üzerinize oturmuş olsa da o gelinliğin sizin için dikilmemiş olduğu gerçeğini değiştirmez. Haliyle böyle bir gelinlikten kullanışlılık özelliği beklenemez. Kendinizi rahat hissedeceğiniz gelinliği seçerken önce; etek boyunu, yaka ve etek kesimini belirlemelisiniz. Sonra aksesuarların tamamlanabilmesi için kumaş, süsleme, boyut kazandırma detaylarına geçilebilir. Başından sonuna kadar sizin istediğiniz ve rahatınız doğrultusunda tasarlanmış bir gelinlik, dünyanın en kullanışlı gelinliğidir.

En Kullanışlı Gelinlik için Etek Modelleri

En Kullanışlı Gelinlik için Etek ModelleriGelinliğin etek kesimi, rahat ve kullanışlı olması bakımından önemli detaylardan birisidir. Eteğin çok kabarık ve uzun olması, oldukça rahatsız edici olduğundan, ilk tercihler arasında yer almamalıdır. Buna karşın gelinliğinizi daha sonra bir elbiseye çevirmek istiyorsanız bu modelleri tercih etmeniz de herhangi bir sorun olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Düğün Mekanına Göre Hangi Vücut Tipinde Gelinlik Modeli Seçilmeli?

Hemen her vücuda uyum sağlayan, kullanımı rahat olan her yaka tipini ve kumaşı kaldırabilen etek kesimi ise A olarak tanımlanan gelinliklerdir. A kesim gelinliklerin vücut dengeleyici bir özelliğinin olması da ek bir avantaj olarak kabul edilebilir. Üstelik A kesim gelinlikler, elbiseye dönüştürülme konusunda da avantajlı modellerdendir.

Balık etekli gelinlik hayali kuruyorsanız birbirinden farklı şekillerde tasarlanmış modelleri incelemenizi öneririz. Basen altından başlayan balık etekler, dizden başlayanlara oranla bir nebze daha kullanışlı kabul edilebilirler.

En Kullanışlı Gelinlik için Yaka Modelleri

En Kullanışlı Gelinlik için Yaka ModelleriGelinliklerde rahatlık için dikkat etmeniz gereken detaylardan birisi de yaka modelidir. Kullanış bakımından düşündüğünüz zaman, düğün boyunca gelinliği çekiştirmek istemezsiniz değil mi? Örneğin; straplez gelinlik modellerinde yaşanan düşme problemi, sizi rahatsız edecektir. Bu nedenle iyice prova ettikten sonra straplez bir gelinlik seçmelisiniz.

Tavsiye Ederiz: Yaka Tipine Göre Gelinlik Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Straplez modelin, dar olması kol altı gibi hassas kısımlarda tahrişe neden olabilir. Geniş olması durumunda ise zaten ağır olan gelinliğin, eğlenirken düşmesi problemi yaşanabilir. Hazır bir gelinlik alıyorsanız bile straplez seçimlerde mutlaka provanın iyice yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda küçük göğüslere sahipseniz straplez gelinlikler, pek de hoş olmayan görüntülerin olmasına neden olabilir. Bu durumda tek omuz gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda straplez modelin, yaka kısmının şeffaf kumaşla bütün hale getirilmesi de kullanımı kolaylaştıracaktır.

Genel olarak bakıldığında ise askılı, bisiklet ve kayık yaka gelinliklerin, çok daha kullanışlı olduğu görülmektedir. Boyun, omuz ve yüz yapınıza uygun olarak bu yaka tiplerinden seçiminizi yapabilirsiniz. Üstelik böyle bir seçim yapmak, rahatlığın yanı sıra kusursuz bir görünüm elde edilmesini de kolaylaştıracaktır.

Son yılların en moda yaka tipi ise omuzları açıkta bırakan gelinlik modelleridir. Son derece şık bir görüntü vermesine karşın, straplez gelinliklerde karşılaşılan sorunlar bu modellerde de başınıza dert açabilir. Bu nedenle bu yaka tipinde seçim yaparken, prova konusuna özen göstermenizi öneririz.

En Kullanışlı Gelinlik için Kol Modelleri

En Kullanışlı Gelinlik için Kol ModelleriGelinliklerde, kol modeli açısından da son derece güzel tasarımlar ortaya çıkıyor. Uzun ve yarım kol detayları; ilkbahar, sonbahar ve kışlık gelinliklerde sıklıkla görünüyor. Üstelik ipek ve şifon kumaşlardan yapılan yazlık gelinliklerde bile uzun kol detaylarını görebiliyoruz. Buna karşın konforunuzu bozabilecek bir detay olduğunu da bilmenizi isteriz. Eğer kol kısmı, size uygun bir şekilde dikilmezse yine rahatsız olmanıza neden olacaktır. Örneğin; dar bir kol dikilirse düğün sırasında yırtılabileceğini bilmelisiniz. Gereğinden fazla bol olan kol ise dengesiz bir görünüme neden olur. Kol dikimi konusunda usta bir terziye gitmenizi, şiddetle öneririz.

Göz Atmanızı Öneririz: Kol Tipine Göre Gelinlik Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tesettür gelinliklerde ise kol detayı çok daha önemlidir. Son derece şık tasarımlarla karşımıza gelen tesettür gelinlikler, kol detayları ile çok daha iyi bir görünüme kavuşabiliyor. Buna karşın İspanyol olarak tanımladığımız kol modelleri, ustaca dikilmezse düğün sırasında zarar görebilir. Türbanlı gelinliklerde, boncuk gibi işlemelerin bulunduğu kol modellerinde ise kopma, yırtılma gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Yine darlık ve bolluk konusunda kapalı gelinliklerde de kol dikimine özen gösterilmelidir.

Gelinlikte En Kullanışlı Kumaş ve Detaylar Hangileridir?

Gelinlikte En Kullanışlı Kumaş ve Detaylar Hangileridir?Gelinliğin her detayı özenle belirlenmiş olsa da yanlış bir kumaş seçimi, her şeyi yerle bir edebilir. Hem şık durması hem de rahatlık sunabilmesi bakımından kumaş türleri iyice araştırılmalıdır. Kalitesiz bir kumaş seçimi, gelinliğin kullanışsız olmasının temel nedenlerindendir. Düğün gecenizde kolayca zarar gören bir kumaşla eğlenmeye çalışmak pek hoş bir durum değildir.

Buna da Bakınız: Kumaş Türüne Göre Gelinlik Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Saten kumaşlar gelinliklere çok yakışıyor olsa da vücut hatlarınızın çok düzgün olması gerekmektedir. Bu nedenle her vücut tipi için uyarlanabilecek Fransız danteli, güpürlü ya da üç boyutlu kumaşlar ile tül kombinleri tercih edilebilirsiniz. Ayrıca seçtiğiniz kumaşla dikilmiş gelinliğin vücudunuza tamamen oturması, kullanışlı olmasına etki eder.

Kumaş üzerine düşündüğünüz drape, dekolte, pile gibi tüm detaylar, vücuda uygun olduğu sürece gelinliği kullanışlı bir model haline getirir. Özellikle drape, doğru kullanıldığında zayıf görünmek konusunda oldukça etkilidir.

Ek olarak kumaşa hareket verecek detaylara da odaklanabilirsiniz. Her birini kullanarak göz yorucu bir model oluşturmak yerine her şeyi gözünüzde canlandırarak daha net tercihler yapmalısınız. Vücut formunuza uygun olan kumaş detaylarını isteyebilirsiniz. Göğüs ve sırt dekoltesi, straplez kesim, balık etek gibi modellerin genel olarak kullanışsız olduğu dile getirilmiştir; ama bu durum kişiden kişiye ve düğünün olacağı mekana göre değişiklik gösterebilir.

Gelinlikte En Rahatsız Edici Detaylar Nelerdir?

Gelinlikte En Rahatsız Edici Detaylar Nelerdir?Hareket etmeyi kısıtlayacak her türlü detay, gelinliği kullanışsız hale getirebilir. Aşırı kabarık ve uzun bir etek, buna örnek olabilir. Bu iki tip etek, hareket kabiliyetinizi azaltır. Bu nedenle düşme gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ek olarak birilerinin eteğe basması gibi sorunlar da yaşayabilirsiniz. Dans etme ve oynama konusunda da bu tip etekler, başınıza sorun olabilir. Yine de böyle bir etek seçmek istiyorsanız düğün öncesinde giyerek, eteği nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenmenizi öneririz.

Göğüs ya da sırt dekoltesi vermek istiyorsanız bunları nasıl kullanacağınızı da bilmelisiniz. Göğüs dekoltesi verdiğiniz için gelinliği çekiştirmek ve göğüslerinizi gizlemeye çalışmanız, kötü bir görüntünün oluşmasına neden olacaktır. Bu durumda ya dekolte vermeyeceksiniz ya da dekolteyi kaldırabileceksiniz. Rahatlık açısından gelinliğin sağlam tutunabilmesine yarayacak başka bir detaya yer vermelisiniz. Örneğin; şeffaf kumaş kullanımı ile dekoltenin düzgün durmasını ve beklenmedik bir frikik durumunu engelleyebilirsiniz. Aksi halde düğün boyunca gelinliği çekiştirmekle meşgul olabilirsiniz.

Tavsiye Ederiz: Gelinlik için En Kullanışlı Kumaşlar Hangileridir?

Çok sık kullanılan detaylar da gelinliğin rahatça kombinlenmesine engel olmaktadır. Aksesuar seçiminde daha özgür olabilmek için yoğun detaylar barındırmayan bir model tercih etmek en doğrusudur. Üzerine her şeyden biraz serpiştirilmiş gibi görünen gelinlik modelleri kesinlikle kullanışsızdır. Üstelik aynı detayı kullansanız bile aşırıya kaçmamalısınız. Çünkü gösterişli bir model elde etmek isterken, çirkin bir görüntünün de oluşmasına neden olabilirsiniz. Bunun için de istediğiniz detayları ustaca gelinliğe ekleyebilecek bir terzi seçmenizi öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here