Gelinliği ve saçı ile hazır olan bir gelinin en son aksesuar niteliğindeki unsurlarından biri de bel kuşağıdır. Önemli bir gelenek olarak yüzyıllardır sürdürülen ve pek çok kişinin anlamını dahi bilmediği bel kuşağının oldukça anlamlıdır. Geleneklerine bağlı olan kişilerin halen devam ettirdiği ve düğün adetleri arasında vazgeçilmez olan bel kuşağı, pek çok kişi için anlamsız olsa da pek çokları için oldukça değerli adetlerden biridir.

Gelinin babası ya da abisi tarafından bağlanan bel kuşağı saflığı ve masumiyeti ifade ettiği bilinmektedir. Diğer yandan gelin bel kuşağına fazlaca anlam yükleyen yörelerde ise kırmızı gelin bel kuşağı bakireliği temsil etmektedir.

Dua edilerek bağlanan bel kuşağı üçüncü seferde bağlanması da Anadolu’da sıkça uygulanan yöntemlerden biridir. Gelin bel kuşağının çok eski anlamlarına bakıldığında gayret kuşağı olarak adlandırıldığı görülmektedir. Kırmızı bel kuşağı ile kudretli ve gayretli olması beklenen gelinin, evliliğin sağlam olmasındaki en önemli kişisi olarak görülmesinden ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Gelinin beline kırmızı kuşak bağlama geleneği, çok eski bir gelenek olması, yöreden yöreye farklılık gözlenmesine neden olmaktadır. Bazı yörelerde kırmızı bel kuşağına fazlaca önem ve anlam yüklenirken, bazı yörelerde ise sadece gelenek olduğu için sürdürülmektedir. Her ikisinde de gelinin saflığı ve mutluluğu göz önünde bulundurularak uygulandığını söylemek mümkündür.

Gelin Bel Kuşağı Ne Anlama Gelir?

Gelin Bel Kuşağı Ne Anlama Gelir?Beyaz bir gelinliğin baba evinden çıkarken en önemli süslerinden biri, kırmızı bel kuşağıdır. Hiçbir süsün yerini dolduramayacağı bel kuşağı, derin anlamlar içeren bir gelenek olmasından dolayı, unutulmadan günümüze kadar ulaşmış düğün geleneklerinden biridir. Bel kuşağının anlamı konusu her yöreye göre farklı anlamı olan bir adettir.

Bel kuşağı konusunda katı olan yörelerde erkek tarafı, bel kuşağı olan gelinin bakire olduğundan emin olarak düğünlerini sürdürürler. Kız tarafında ise babanın kızı üzerindeki sorumluluklarını eşine devrettiğinin önemli ritüelleri arasında yer almaktadır.

Gelin Bel Kuşağını Kim, Nasıl Bağlar?

Gelin Bel Kuşağını Kim, Nasıl Bağlar?Baba evinden çıkmaya dakikalar kala, baba ve kızın son özel görüşmelerinden olan bel kuşağı bağlama anı, babası olmayan genç kızlar için abileri ya da erkek kardeşleri ile gerçekleşir. Oldukça duygusal olan bu anda, evliliğin sağlam temeller üzerine atıldığını temsil eden ilk seferde bağlamayıp, üçüncü seferde bağlama işi, pek çok yörede bilinen ve unutulmadan uygulanan yöntemdir.

Türk düğünlerinin mutlaka dikkat edilmesi gereken geleneklerinden biri olan gelin bel kuşağı bağlama anı, gelin adayının oldukça duygusal anlar yaşamasına neden olur. Kırmızı olan gelin kuşağı her yörede aynı anlamı ifade etse de bazı yörelerde vazgeçilmez görülür. Bazı yörelerde de çok fazla üzerinde durulmayan geleneklerden biridir.

Her Gelin Bel Kuşağı Takmak Zorunda mı?

Her Gelin Bel Kuşağı Takmak Zorunda mı?Anadolu yörelerinde halen devam ettirilen bel kuşağı âdeti, modern insanlar tarafından bir anlamda yadırganan ve bekâreti simgelemesinden dolayı tasvip edilmeyen bir adettir. İsteğe göre uygulanan bu gelenekte gelin adayına söz hakkı tanınmayan yerlerde, bel kuşağının takılmasına zorunlu gözle bakılmaktadır. Bel kuşağı olmadan baba evinden çıkan gelinlerin bekâretinden şüphe edilmekte ve evliliğin sağlam temeller üzerine oturtulmadığı yorumları yapılmaktadır.

Günümüzün modern ve kendi ayakları üzerinde durabilen pek çok gelin adayı, gelin kuşağını bekâreti simgelemesinden dolayı bu geleneği uygulamayı tercih etmemektedir. Ya da sadece baba evinden çıkıncaya kadar bel kuşağını takmakta ve düğün merasimi sırasında belinde hiçbir şey olmadan düğün gerçekleşmektedir. Bekâret konusunda çok fazla sığ düşünceli olmayan insanlar için çiftlerin mutlu olmaları daha çok önemsenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here