Gelinlik modelinin istenildiği gibi olmasının en önemli noktası kesinlikle doğru kumaş seçiminden geçmektedir. Kumaşın cinsi ve kalitesi oldukça önem taşırken aynı zamanda doğru modellerde doğru kumaşları tercih etmek de oldukça önemlidir. Mevsimin, gelinliğin modelinin ve kişisel tercihlerin de önemli olduğu kumaşlara karar verebilmek için kumaşlar hakkında bilgi sahibi olmak da önemlidir.

Gelinlik kumaşları arasında en çok tercih edilen kumaşların başında tül ve organze kumaşlar gelmektedir. Özellikle yaz aylarında düğün yapacak gelin adaylarının tercihi olan tül ve organze kumaşlar, prenses model gelinliklerde çok daha fazla kullanılmaktadır. Duvaklarda da kullanılan organze ve tül kumaşlar, şeffaf olmaları sebebiyle özellikle etek ve üst kesimlerde mutlaka altına tafta veya saten kullanılarak uygulanmaktadır.

Gelinliklerde saten, şifon, tafta gibi saydam olmayan kumaşlar da kullanılmaktadır. Genellikle sade gelinliklerde kullanılan bu kumaşlar, daha şık ve ışıltılı olunması istenildiği takdirde Fransız dantel, güpür ve brode kumaşlarla bir arada kullanılmaktadır. İşlemeli gelinlikler her mevsim tercih edilebilecek modeller oluşturmakla birlikte aynı zamanda ışıltılı görüntüleri ile de oldukça dikkat çekici olmak isteyen gelin adayları için bir numaralı tercih olmaktadır. Boncuk ve taş işlemeler ile birlikte de kullanılabilecek olan bu tür işlemeye müsait kumaşlar, özellikle gelinlik eteğinin uçlarında, yaka ve göğüs kısımlarında ve uzun kollu modeller tercih edilmiş ise kol kısımlarında da kullanılmaktadır.

Gelinlik için En Kullanışlı Kumaş Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gelinlik için En Kullanışlı Kumaş Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?Gelinlik kumaşına karar verilirken kullanışlılık da oldukça önemlidir. Saten, şifon gibi kumaşlar çabuk kırıştığından dolayı bu tanıma pek uymamaktadır. Bu sebeple genellikle saten veya şifon kumaş üzerine dantel işlemeler veya tül katmanlar kullanılması önerilmektedir. Aynı zamanda gelinliğin üst kısmında da bu işlemeler kullanılarak hem bütünlük hem de şıklık oluşmasını sağlamaktadır.

Gelinlik için En Kullanışlı Kumaş Önerileri ve Fikirleri

Gelinlik için En Kullanışlı Kumaş Önerileri ve FikirleriGelinlik kumaşları oldukça çeşitlilik göstermekle birlikte gelinlik modellerinde çoğunlukla organze ve tül kumaş kullanıldığı dikkat çekmektedir. Şifon veya saten kumaş üzerine uygulanan tül ve organze kumaşlara, işleme olarak kullanılması açısından Fransız danteli de eşlik etmektedir. Gelinlik eteklerinde oldukça şık gözüken danteller aynı zamanda straplez yaka üzerine dantel kol veya detay uygulamaları ile de oldukça beğenilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here