Gelinlik modellerinin her yıl değiştiğini ve oldukça farklılaştığını hepimiz biliyoruz. Bir sene A kesim gelinlikler modayken, bir sene prenses gelinlik modelleri popüler hale geliyor. Tüm kadınlar bu trendi en yakından takip ederek en güzel gelin olmanın hayalini kuruyor. Büyük gün geldiği zaman, herkesi büyüleyecek bir güzelliğe ve kusursuz bir işleyişe sahip olmak istiyor.

Bilmeniz gerekiyor ki; her kadın, yıllardır en güzel gelinliği giymenin hayalini kuruyor. Herkes kendi gelenekleri doğrultusunda düğün törenleri ve kıyafetleri tercih ediyor olsa bile küresel olarak belli trendler tüm dünyaya yayılıyor. 100 yıllık gelinlik modası da işte bu şekilde oluşuyor.

Sizler için 1900’lü yıllardan 2010’lu yıllara kadar geçen sürede gelinlik modellerinin nasıl bir değişim gösterdiği hakkında tüm detayları paylaşmak istedik. 10’ar yıllık dönemlerde gelinlik modellerinde yaşanan bariz değişiklikleri görmeye hazır mısınız?

1900’lü Yılların Gelinlik Modelleri

1900’lü Yılların Gelinlik ModelleriKıvrımlı hatların öne çıkması için kullanılan korse ile incecik bir bel yaratıldığı ilk dikkat çeken noktadır. Ayrıca bu görüntüyü desteklemek için fırfırlı yakalar kullanılmıştır. Kabarık ve geniş kollar, uzun eldivenler ve kuyruklar ise gelinliğin en karakteristik yanlarındandır.

1900’lü yılların gelinliklerinde dikkat çeken diğer bir detay ise dantel uzun balıkçı yakalardır. Gelinlikler de bu görünüm Kraliçe Victoria’dan esinlenilerek oluşmuştur. Üstelik Prens Albert ile düğününde ilk defa beyaz bir elbise giyerek, gelinliklerin beyaz olmasına öncülük etmiştir.

Yokmuş gibi görünen makyaj ve gösterişli saçlar ile görünüm tamamlanmaktadır. Gelin çiçeği ise beyaz gül, orkide ve lilyumlar kullanılmaktadır.

1910’lu Yılların Gelinlik Modelleri

1910’lu Yılların Gelinlik ModelleriDaha yüksek belli gelinliklere 1910’lu yıllarda geçilmiştir. Kraliçe Viktoria ile başlayan trend daha az dikkat çeken eteklere dönüşmüştür. Kollar kısalmış ve dirsek hizasına gelmiştir. Genellikle dantel kumaştan dikilen bu gelinlikler, çiçek ve detaylı başlıklarla süslenmiştir. Peçe tarzı duvaklar kullanılmıştır.

Gelin çiçeğinde lavanta, yasemin ve güller yoğun bir şekilde görülmektedir. Soluk ten renkleri oluşturulurken, kaşlar ve kirpikler öne çıkarılmıştır. Hafif renklendirilmiş yanaklar ve dudaklarla da görünüm tamamlanmıştır.

1920’li Yılların Gelinlik Modelleri

1920’li Yılların Gelinlik Modelleri1920’li yıllarda gelinliklerin etek boyları kısalmış ve genellikle diz altında bir uzunluğa kavuşmuştur. Neredeyse tamamen dantelden oluşan gelinliklerde düz siluetler dikkat çekmektedir. Genellikle V yakalar ve buna uygun çizgiler popülerdir. Uzun kollar ve düşük beller öne çıkmıştır. Uzun duvak ise başa takılan bant etrafına tutulmuştur.

Gelin çiçeklerinde portakal çiçeği ve krizantemler çoğunlukla kullanılmaktadır. Soluk pudralanmış yüz ve eyeliner ile belirginleştirilmiş gözlerle dramatik bakışlar, makyajın yapıtaşlarıdır. Saçlar ise parmak dalgalı veya kıvırcık halde çene hizasında bir boya sahiptir.

1930’lu Yılların Gelinlik Modelleri

1930’lu Yılların Gelinlik Modelleri1930’lu yıllarda dünya genelinde hakim olan ekonomik kriz nedeniyle kadınlar en güzel elbiselerini düğünlerinde giymeye başlamıştır. Çiçekli ve uzun gelinlikler, ipek kumaşları ile öne çıkmaktadır. 1920’li yıllarda düşen beller, yeniden yukarı çekilmiş ve ince bel kıvrımları yeniden popüler olmuştur. Duvak yerine perdeli şapkalar kullanılmaya başlanmıştır.

Ay manikür, bu yıllarda ortaya çıkmıştır. Makyajda ise soluk ten, inceltilmiş kaşlar, koyu kırmızı dudaklar dikkat çekmektedir. Saçlarda ise parmak dalgası ve kıvırcıklar öne çıkmaktadır. Ekonomik kriz nedeniyle bölgede kolayca bulunan çiçeklerden de gelin buketleri oluşturulmuştur.

1940’lı Yılların Gelinlik Modelleri

1940’lı Yılların Gelinlik ModelleriSavaş dönemi olduğu için gelinlikler de bile ihtiyaçlar çerçevesinde tasarımlar kullanılmıştır. Motosiklet sürebilmeleri için etek boyları kısalmış ve sıcak tutması için ceket öne çıkmaktadır. Maddi sıkıntıların devam etmesi nedeniyle döşeme kumaşları kullanılmıştır.

Duvak için ya basit kumaşlar ya da şapkalar dikkat çekmektedir. Karpuz kollar, korseli beller ve kum saati vücut hatları yaratacak unsurlar kullanılmıştır.

Makyajda tonlandırılmış ciltte dudaklar ve yanaklar dikkat çekmektedir. Gözlerde eyeliner ve yay şeklinde kaşlar, öne çıkmaktadır. Gelin buketinde ise yine basit bulunacak çiçeklere ve bitkiler, kullanılmıştır.

1950’li Yılların Gelinlik Modelleri

1950’li Yılların Gelinlik ModelleriStandart balerin elbiseler öne çıkmaya başlamıştır. Tarlatanlar kullanılmaya başlanmış ve eldivenler daha sık kullanılmıştır. Kuş kafesi şeklindeki kısa duvaklar tercih edilmiştir. Gelinin Babası filmindeki rolüyle Elizabeth Taylor, dönemin gelinliklerine ilham vermiştir. Straplez bedenler üzerine dantel kaplama ve ceket tarzı kaplamalar kullanılmıştır.

1950’lerde Dior’un “New Look” isimli, beli sıkan, midi boylu ve kalçayı öne çıkaran gelinlik trendi dünyaya yayılmıştır. Saçlarda ya kısa ya da uzun dalgalı modeller öne çıkmaktadır. Kaşlar ve belirginleştirilmiş yüz hatları makyaj trendini oluşturmaktadır. Gelin buketi ise mevsim çiçeklerinden oluşmaktadır.

1960’lı Yılların Gelinlik Modelleri

1960’lı Yılların Gelinlik Modelleri

Bel yüksekliği göğüs altına kadar çıkmış ve eteklere yeniden kraliyet görünümü gelmiştir. Duvaklar kısalmıştır. Boyun kısımları daha uzun ve mütevazi bir görünüme kavuşmuştur. Gelinliklere metalik süslemeler ve papatya ayrıntıları gelmiştir. İlk defa uzay çağı tanımı ile karşılaşılmış ve gelinliklere yansımıştır.

Saç ve makyajda Twiggy tarzı hakim olmuştur. Ağır eyeliner kullanılan gözler, renkli farklar, takma kirpikler ve pembe dudaklar öne çıkmaktadır. Küçük ve elegan çiçeklerden buketler tasarlanmıştır.

1970’li Yılların Gelinlik Modelleri

1970’li yıllarda bohem tarz ve geleneksel çizgiler hakim olmuştur. 1980’leri sembolize eden materyalizme yol atan etkiler yaşanmıştır. Yarasa kollar, örme elbiseler, kare yakalar ve bollaşan kollar öne çıkmaktadır. Bel yüksekliği yine göğüs altına daha çıkmıştır. Duvaklar ise uzamıştır.

Gelin buketinde renkli ve minik çiçekler yer almıştır. Uzun saç modası başlamış ve çiçekli aksesuarlar kullanılmıştır. Makyajda ise genellikle doğal görünüm hakimken, hafif belirginleştirilmiş yanaklar ve dudaklar öne çıkmıştır. Gözlerde ise eyeliner kullanımı dikkat çekmektedir.

1980’li Yılların Gelinlik Modelleri

1980’li Yılların Gelinlik ModelleriKatedral duvakların ve saç aksesuarlarının bolca öne çıktığı 80’li yıllarda gelinlikler de son derece gösterişlidir. Karpuz ve kabarık kollar, dirsek altında büzgü ile toplanmıştır. Büyük omuzlar moda olmuş ve tülle kapanmış yakalar öne çıkmaktadır. Tüm bunların yanında gelinliklerde sadece beyaz renk değil, fildişi, krem, şampanya, manolya pembe gibi renkler kullanılmıştır.

Saç ve makyajda abartılı görünümler oluşmaya başlamıştır. Parlak farlar genellikle pembe, mavi ve mor renktedir. Tonlandırılmış cilt ve parlak dudaklar öne çıkmıştır. Gelin buketinde ise Prenses Diana’dan ilham alınmıştır.

1990’lı Yılların Gelinlik Modelleri

1990’lı Yılların Gelinlik Modelleri90’lı yıllarda 80’lerin abartısı geride bırakılmış ve minimalist bir tarz ortaya çıkmıştır. Dantel ve boncuk işleri nadiren kullanılmıştır. Basit taçlar ve duvaklar dikkat çekmektedir. Klasik Amerikan tarzı hakim olurken, androjenik bir görünüm yaratılmıştır.

Dağınık toplanmış saçlar, duru bir makyaj ile görünüm tamamlanmıştır. Belirginleştirilmiş kaşlar, hafif renklendirilmiş yanaklar, doğal bir cilt ile fresh dudaklar görülmektedir. Gelin buketinde ise pastel renkli çiçekler ile mücevherler kullanılmıştır.

2000’li Yılların Gelinlik Modelleri

2000’li Yılların Gelinlik ModelleriStraplez ve drapeli modellerin öne çıktığı 2000’li yıllarda, gösterişli gelinlikler giyilmiştir. Eldiven kullanımı yeniden yaygınlaşırken, duvak kullanımı azalmıştır. Gelinliklerde danteller, boncuklar ve inciler kullanılmıştır. Gelin saç ve çiçekleri ise oldukça süslüdür. Taçlar ve aksesuar dikkat çekmektedir.

Dumanlı göz makyajları ön plana çıkarken, soluk dudaklar ve bronz tenler tercih edilmeye başlanmıştır. Gelin buketlerinde ise tropik çiçekler öne çıkmıştır.

2010’lu Yılların Gelinlik Modelleri

2010’lu Yılların Gelinlik Modelleri2010’lu yıllara gelindiğinde gelinlik kavramı oldukça değişmiştir. Balık ve deniz kızı gelinlikler öne plana çıkmıştır. Gelinlik kumaşları çeşitlenmiştir. İster gösterişli ister sade görünümler yaratılmaya başlanmıştır. Hatta hem romantik hem de spor tarzlar yaratılmıştır. Boncuklar, kristaller ve dokulu kumaşlar öne çıkmıştır.

Saç ve makyaj trendleri de 2010’lu yıllarda birbirinden farklı görünümlerde uygulanmıştır. Duvaklar gelinlik modeline göre uzun veya kısa tarzda olabilmektedir. Çiçek konusunda da aynı çeşitliliği görmek mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here