Gelinliklerde kullanılan güpür aslında bir dantel çeşididir. Dantelden farkı ise hem daha kabarık olması hem de daha belirgin desenleri olmasıdır. Güpürün dantelden daha kabarık bir dantel türü olmasından dolayı çok kabarık gelinliklerde tercih edilmemesi gerekir. Seçildiğinde zaten kabarık olan gelinlikle gelin adayı daha iri bir görünüme sahip olacaktır.

Gelinlikte güpür kullanılmak isteniyorsa daha düz, fazla kabarık olmayan, tam ya da yarım balık modeller, A tipi gelinlik modellerinin tercih edilmesinde fayda vardır. Güpürün genellikle kollarda, yaka kısımlarında ve göğüste kullanılması doğru olacaktır. Kaba bir kumaş olduğu için etekte tercih edilmemelidir.

Güpürün kalın bir kumaş olmasından dolayı yaz düğünlerinde kullanılmaması; daha çok bahar ve kış aylarında kullanılması iyi bir seçim olacaktır.Eğer yakada güpür kullanmaya karar verilmişse gelin adayının vücut tipine göre model seçmesi yerinde olacaktır; büyük göğüslere sahip adayların daha sade güpür ya da dantel kullanması, küçük göğüslü adaylarda gelinliğin alt kısımlarına uyumlu olacak şekilde yoğun ya da sade kullanımlar önerilmektedir.

Eğer bel detaylarında ve etekte güpür kullanılmasına karar verilmişse adayın zayıf olması ya da çok zayıf olmasa da belinin ince olması gerekir. Balıketli adaylarda belde güpür kullanılması belin ve dolayısıyla vücudun daha iri ve kalın görünmesine neden olacaktır.Askılı ve straplez gelinlikler güpür eldivenler de tercih edilebilir.

Güpür Gelinlik Nasıl Seçilmeli?

Güpür Gelinlik Nasıl Seçilmeli?Güpür gelinlik seçilirken öncelikle kumaşın seçilmesinde kalite ve renge dikkat edilmesi gerekir. Gelinlik kumaşının rengi ve güpürün rengi uyumlu olacak şekilde seçilmelidir. Kumaş bakılırken güpürdeki iplerin atmayacak şekilde seçilmesi gerekir. Kumaş konusunda bilgi sahibi olmayanların gelinlik alışverişi öncesinde kısa bir araştırma yapması kuşkusuz doğru bir hareket olacaktır.

Güpür üzerine boncukla işleme de yapılmış olabilir, sade de olabilir. Nasıl bir gelinlik modeli isteniyorsa buna uygun güpür çeşidi seçilmelidir. Sade bir model tercih edilmişse işlemelerden ziyade sade güpür modelleri seçmek doğru olacaktır. Güpür danteller genellikle eldiven, duvak kenarları ve alt kısımları, gelin buketleri, yaka ve kol kısımlar için kullanılmalıdır.

Güpür Gelinlik Hangi Tarza Yakışır?

Güpür Gelinlik Hangi Tarza Yakışır?Klasik tarza sahip gelin adaylarının genellikle omuz kısımlarında ve eldiven olarak güpürü tercih etmektedirler. Sırt dekoltelerinde de yoğun ilgi gören güpür; cesur, iddialı ve dekolte seven adaylar için tercih edilen dantel tipidir. Bununla birlikte transparan gelinlik seçiminde de güpür kullanımı oldukça yaygındır. Balık modelleri tercih eden kadınlar; güpür de kullandıklarında gelinlikte bütünlük sağlamaktadır.

Günlük yaşamında bohem olan kadınların kısa kollu ya da askılı gelinliklerinde kollarda ve eldivenlerinde güpür kullanmaları güzel bir görüntü verecektir. Vintage tarzı olanlar gelinliklerinin eteklerinde ve omuzlarında güpür detayını kullanabilir. Sadelikten yana olmayı seçen gelin adayları duvaklarında güpür kullanmayı seçebilirler.

Güpür Gelinlik Modelleri için Aksesuarlar

Güpür Gelinlik Modelleri için AksesuarlarDuvakların özellikle kenarlarında ve alt kısımlarında güpür kullanılmaktadır. Taç ya da taç yerine değişik taşlı tokalar da güpürle bütünlük sağlayacaktır. Son yıllarda gelin ayakkabılarında işlemeli ve sade güpür kumaşlar kullanılmaktadır. Gelinlikte güpür varsa yine güpürlü gelin ayakkabısıyla uyumlu bir görünüm elde edilebilir.

Gelinlikte güpür tercih edilmişse küçük taşlı kolye ve küpe kullanılabilir. Gelinliğin az bir kısmında güpür kullanılmışsa; straplez ve askılı gelinliklerde uzun ya da kısa eldivenler tercih edilebilir. Güpür kullanılan gelinliklerde gelin adayları gelin buketlerinin alt kısmını güpürle süsleyerek de güzel ve şık bir görünüm sağlanabilir.Bunlar dışında son zamanlarda güpürden yapılan şemsiyeler de özellikle düğün çekimlerinde kullanılan önemli bir aksesuar olmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here