Kadınların en özel günlerinden birisi olan düğünlerinde, kendilerini mükemmel hissedebilecekleri gelinliği bulmaları, çoğu zaman zorlu bir süreç haline gelebilir. Çünkü her geçen gün yeni gelinlik modellerinin piyasaya sunuluyor. Örneğin; dizilerde görüp beğendiğimiz farklı modelleri kendi üstümüzde görmek istiyoruz. Aynı şekilde eğer hayranı olduğunu bir modacı varsa onun dikimi bir gelinliğin hayalini kuruyoruz. Binlerce farklı gelinlik modeli arasından hangisini alacağımıza karar vermek, pek çoğumuz için oldukça uzun bir süre demektir.

Son zamanlarda oldukça ilgi çeken ve birçok ünlü ismin düğününde tercih etmeye başladığı iki parçalı gelinlikler, içinde bulunduğumuz yılın modası olarak nitelendirilebilirler. Aslında uzun yıllardan beri üretilen bir konsept olmasına rağmen iki parça gelinlikler, bu yıl içerisinde ekstra bir çıkış yaparak birçok düğünde asaletlerini göstermişlerdir.

İki parçalı gelinlikler, korsaj ve etek olmak üzere iki kısımda tasarlanırlar. Bu gelinlik modelleri içerisinde en doğru seçimi yapmak için genellikle vücut tipinin farkında olunması gerekmektedir. Aynı zamanda dekolte tercihine de karar verilmelidir.

İki parçalı gelinlikler işletmelerin camekânlarında en asil halleri ile süzülmelerine rağmen bayanların üstlerinde o kadar da hoş durmayabilir. Özellikle fazla kilosu bulunan ve vücudunun çeşitli yerlerinde yağlanmaya bağlı bölgesel fazlalıkları olan bayanlar, iki parçalı gelinlikleri giydiklerinde aslında hiç de vitrinde durduğu gibi durmadığını fark ederler. Bu nedenle iki parçalı gelinlik alımında, vücut tipine dikkat edilmesi çok önemlidir. Bu sayede gelin adayları kendilerine en çok yakışacak modeli seçebilir ve en önemli günlerinde bir kuğu gibi kendilerini gösterebilirler.

İki Parçalı Gelinlik Modellerini Kimler Tercih Edebilir?

İki Parçalı Gelinlik Modellerini Kimler Tercih Edebilir?İki parçalı gelinlikler, dünya üzerinde pek çok ülkede crop top olarak da biliniyor. Birçok ünlü sanatçının düğünlerinde tercih ettiği bu gelinlikler, genellikle yüksek bele sahip bir etek ve bu etek ile birebir uyum içerisinde olan üstten meydana gelir. Bu tür bir gelinlikte karın çoğu zaman açıkta kaldığı için özellikle göbek bölgesinde fazla yağ problemi olmayan bayanların ideal gelinlik modellerinden birisidir. 2016 yılında ünlü isimlerin giydikleri gelinlikler için tıklayın.

Crop top gelinliklerin en önemli avantajı; kısa bacaklı gelin adaylarını günlük hayatta olduklarından çok daha uzun gösterebilmeleridir. Beli ince olan ve bunu vurgulamak isteyen gelinler ise iki parçalı gelinlik modellerinden dilediğini tercih ederek, bu isteklerini kolaylıkla yerine getirebilirler.

Bacak boyu uzunken, gövde boyu kısa olan gelin adayları için bu modellerin uygun olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle yüksek bel bir etek seçimi yapıldığında, gövde daha da kısa görünerek, dengesiz bir görüntü ortaya çıkacaktır.

İki Parçalı Gelinlik Modelleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İki Parçalı Gelinlik Modelleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?İki parçalı gelinlik seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunur. Öncelikle alınacak olan gelinliğin kumaşının ne olacağına karar verilmelidir. İpek, saten ya da dantel kumaşların hepsinin kendine göre bir niteliği vardır. Özellikle fazla kilosu bulunan bayanların dantel kumaşlardan kaçınmaları yerinde bir karar olacaktır.

Kumaş seçiminin dışında iki parçalı gelinliğin en dikkat çekici yeri olan bel bölgesinin, nasıl dikildiği de titizlikle incelenmelidir. Kalitesiz dikim teknikleri ile dikilen iki parçalı gelinlikler, düğün esnasında sökülebilir ve gelin adayını kötü görünümü ile oldukça zor durumda bırakabilir.

Crop top türevi bir gelinlik modeli düşünen hanımlar, bacaklarının yeterince ince olduğundan emin olmalıdırlar. Eğer orta kalınlıkta ya da daha kalın bacaklara sahiplerse bu gelinlik türünde etek seçimini olabildiğinde uzun yapmaları onları çok daha ince gösterecektir. Vücut kusurlarını kapatmak için kolay ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Büyük göğüslere sahip olan gelin adayları için de iki parçalı gelinlikler pek uygun görülmemektedir. Aynı zamanda dekoltenin de doğru bir şekilde ayarlanması gerekmektedir. Eğer dekolte konusunda muntazam bir görüntü oluşturulmazsa gelinliğin ucuz görünmesine neden olacaktır.

Ünlü modacıların iki parça gelinlik tasarımlarını dikkatli bir şekilde incelemenizi öneririz. Kumaş uyumundan doğru dikiş yöntemine kadar birçok konuda, dikkat etmeniz gerektiği için bu özel koleksiyon parçaları sizlere aradığınız bilgileri verebilir.

Son olarak iki parçalı gelinliklerin genellikle A ve balık kesim gelinliklere uygulandığını da bilmelisiniz. Prenses ve diğer düz modeller içinse bütün bir görüntü çok daha güzel görünecektir. Bu nedenle etek formuna da karar vermenizi öneririz. Şanslı olduğunuz kısım ise genellikle gelinliğin üst kısmını istediğiniz şekilde seçebilmenizdir. Çünkü omuz ve göğüs yapınızı dikkate alarak, en uygun üstü tercih edebilirsiniz.

İki Parçalı Gelinlik için Saç Modelleri ve Önerileri

İki Parçalı Gelinlik için Saç Modelleri ve Önerileriİki parçalı gelinlikleri, bohem ve salaş bir havaya sokmak, genellikle en güzel görünümün elde edilmesini sağlamaktadır. Çünkü spor şık bir gelinliğe sahip olacaksınız. Zaten iki parçalı gelinlikler, genellikle farklı bir giyim tarzı bulunan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Elbette eski moda olan iki parça gelinliklerden bahsetmiyorum.

Son yılların trend modeli olan göbeği hafif açıkta bırakan iki parçalı gelinlikler, genel olarak açık saç modelleri ile tercih edilmektedir. Açık saçınızı ise düz, dalgalı veya kıvırcık bir modelde yaptırabilirsiniz. Saç aksesuarı olarak da çiçekli taçları ve bohem hava katacak duvakları kullanabilirsiniz. Alın bölgesine gelen çiçekli veya taşlı taçlar, arka kısımda zarif ve uzun bir duvakla nefis bir görünüm elde edilmesini sağlayabilir. Yüz tipine göre duvak modelleri için burayı tıklayın.

İki Parçalı Gelinlik için Takı Modelleri ve Önerileri

İki Parçalı Gelinlik için Takı Modelleri ve Önerileriİki parçalı gelinlik modellerini, inci takılar veya düğün konseptine göre daha eğlenceli aksesuarlarla kombinlenebilir. Örneğin renkli bileklikler, vücut kolyeleri, gösterişli kolye ve küpeler tercih edilebilir. İnci ve taşlı takılar ise daha narin bir görünüm elde etmek için tercih edilmelidir. Gelinliğinizin kumaşı saten, organze ve tafta ise inciler genellikle hoş görünüm oluşturacaktır. Buna karşın şifon kumaştan uçuşan bir gelinliğiniz varsa renkli takıları tercih ederek unutulmaz bir gelin olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Düğün Mekanına Göre Hangi Vücut Tipinde Gelinlik Modeli Seçilmeli?

Kolye ve küpe tercihinde dikkat etmenizi öneririz. Çünkü gösterişli bir kolye kullanacaksanız boyun bölgenizin uzun olmasına ve daha sade bir küpe kullanmaya özen göstermelisiniz. Büyük küpelerin de boyun bölgenizi kısacağını bilmelisiniz. Bu nedenle takı seçiminde bu detayları göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

İki Parçalı Gelinlikler için Ayakkabı Modelleri ve Önerileri

İki Parçalı Gelinlikler için Ayakkabı Modelleri ve ÖnerileriAyakkabı seçiminde de genellikle stilettoların kullanıldığını söyleyebilir. Buna karşın son yıllarda dantel kumaştan yapılan yazlık ayakkabıların ve gladyatör sandaletlerin de tercih edildiğini görünüyoruz. Özellikle yaz sezonunda tercih edilen gladyatör sandaletlerle birlikte inanılmaz güzel bir hava yakalanabiliyor. Ama bu konuda dikkat etmeniz gereken konu, gelinliğin kumaşıdır. Eğer şifon ve tül kumaşlar tercih ediyorsanız bu sandaletler şahane görünecektir.

Tavsiye Ederiz: Yaz Düğünü için Gelin Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

Ayakkabı seçiminde, gelinliğiniz hangi tarza daha yakında ona göre yapmalısınız. Örneğin spor görünümü ön planda olan bir gelinlikle, Converse marka ayakkabıları seçebilirsiniz. Üstelik renkli bir tercih de yapabilirsiniz. Genellikle yaz ve ilkbahar aylarında yapılacak düğünler için tercih edilen iki parçalı gelinlikler, konseptinize göre istediğiniz şekle büründürülebilir. Bu nedenle de en sorunsuz modellerden birisidir diyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here