Seçilen gelinlik modelinin güzelliğini, şıklığını gözler önüne seren en önemli ayrıntı kumaşlardır. Bu sebeple gelinlik modeline tercih edilirken kumaş türleri iyi tanınmalı ve karar ona göre verilmelidir.

Gelinlik tercihlerinde en çok karşımıza çıkan kumaş türü olan tül, oldukça ince ve transparan bir kumaş olmasıyla da bilinmektedir. Genellikle prenses etek modellerinde kullanılan tül kumaşlar, mat veya parlak olarak piyasada iki şekilde bulunurlar. Genellikle mat tüller tercih edilirken, aynı zamanda hayalet tül adı verilen kumaşlara da gelinlik modellerinde oldukça çok rastlanılır.

Gelinlik modellerinde sıklıkla tercih edilen bir diğer kumaş olan organzeler özellikle dantelle birlikte çalışıldığından dolayı oldukça fazla kullanılmaktadır. Tülden daha kalın bir kumaş türü olan ancak yarı saydam özellikte olan organzeler, özellikle katlı gelinlik eteklerinde kullanılmaktadır. Özellikle sade ve düz gelinlik modellerinde karşımıza çıkan organze kumaşlar, biraz daha pahalı olmasına rağmen ipek organze tercih edildiği takdirde ortaya şahane bir görüntü çıkarmaktadır.

Tamamen opak bir kumaş türü olan ve genellikle düz etek modellerinde karşımıza çıkan saten kumaşlar da gelinlik modellerinde kullanılmaktadır. Dantelle kombinlenerek kullanılabilen ve günümüz prenseslerine benzeyen gelinlik modellerinde kullanılan satenler, özellikle ışıltılı ve güzel bir parlaklık vermeleri nedeniyle de tercih edilmektedir. Şifon kumaş türü de genellikle abiye kumaşlarda kullanılan bir kumaş olmakla birlikte, aynı zamanda elbise vari gelinlik isteyen gelin adayları için gelinlik modellerinde de uygulanabilmektedir.

Kumaş Türünde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kumaş Türünde Nelere Dikkat Edilmeli?Gelinliğin kumaş türüne karar verirken mutlaka istediğiniz gelinlik modeli düşünülmeli ve ona göre karar verilmelidir. Eğer istediğiniz gelinlik prenses model bir gelinlik ise mutlaka tül kumaşlar kullanılması gerekirken, daha sade gelinliklerden hoşlanıyorsanız organze veya saten tam istediğiniz modele ulaşabilmeyi sağlamaktadır. Eğer gelinliğinde dantel isteyen gelin adaylarından biri iseniz, mutlaka onu destekleyecek kumaş olarak organze veya saten kullanmalısınız.

Kumaş Türüne Göre Gelinlik Önerileri ve Fikirleri

Kumaş Türüne Göre Gelinlik Önerileri ve FikirleriEğer düğününüzde sıra dışı bir gelin olmak istiyorsanız saten veya şifon kumaşlar istediğiniz gelinliğe ulaşmanızda yardımcı olacaktır. Sade modeller oluşturulabilecek saten veya şifon kumaşlar aynı zamanda dantel ile birlikte de kullanılabilmektedir. Eğer klasik gelinliklerden hoşlanıyor ve prenses model gelinlikler tercih ediyorsanız ise mutlaka tül kumaşlar kullanmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here