Her mevsimin kendine göre ayrı güzellikler olmakla birlikte, her mevsime özel gelin adayları için farklı gelinlik modelleri de bulunmaktadır. Düğün sezonu olarak bilinen mevsimler ilkbahar ve yaz mevsimleri olmakla birlikte, son zamanlarda sonbahar ve kış mevsimlerinde de yapılan düğünlerin sayısı artmaya başlamış ve bu sebeple gelinlik modellerinde çeşitlilik ortaya çıkmıştır.

Düğün sezonu olarak sayılan adların başında gelen ilkbahar aylarında tercih edilecek gelinlik modelleri, genellikle sade modellerden oluşmaktadır. Saten, şifon veya tül ağırlıklı olan bahar gelinlikleri, aynı zamanda bahar aylarında yağacak yağmurlarda göz önüne alınmalı ve hem açık hem kapalı mekâna uygun modeller tercih edilmelidir. Bir diğer düğün sezonu mevsimi olan yaz ayları için önerilecek gelinlik modelleri genellikle sıra dışı modellerden oluşmaktadır. Mini gelinliklerin de tercih edileceği yaz ayları için, aynı zamanda sırt dekolteli ve askılı modeller de kullanılmaktadır.

Düğün sezonu olmamasına rağmen en sık düğün yapılan mevsimlerden biri de sonbahar aylarıdır. Genellikle kumaş olarak saten, dantel, tafta ve ipek tercih edilen sonbahar gelinlik modellerinde düğünlerin kapalı mekânlarda yapılacağı düşünülerek renk olarak daha soft renkler kullanılmalıdır. Kış mevsimi ise düğünlerin en dair olduğu mevsimdir. Ancak romantik bir ortam oluşturan kış düğünleri, kapalı ve ışıltılı mekânlarda yapılarak gösterişli modelleri göz önüne çıkarmaktadır. Kollu modellerin ve dantel detayların ağırlıklı olduğu kış gelinlik modellerinde, özellikle koyu renk kemerler ve çiçekler tercih edilerek mevsime daha uygun hale getirilen gelinlikler kullanılmaktadır.

Mevsime Göre Gelinlik Modellerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mevsime Göre Gelinlik Modellerinde Dikkat Edilmesi GerekenlerGelinlik modeline karar verilirken mevsim ve düğünün nerede yapılacağı oldukça önemlidir. Hangi mevsimde yapılacak olursa olsun kapalı mekânlarda yapılacak düğünlerde daha ışıltılı ve daha gösterişli modeller tercih edilirken, ilkbahar ve yaz ayları için açık havada yapılacak düğünlerde tercihler bu doğrultuda olmalıdır. Açık mekânda yapılacak düğünlerde özellikle daha hafif ve uçuş uçuş modeller tercih edilmelidir.

Mevsime Göre Gelinlik Önerileri ve Fikirleri

Mevsime Göre Gelinlik Önerileri ve FikirleriHer mevsimin kendine özel bir gelinlik modeli bulunmaktadır. İlkbahar gelinleri için dökümlü, şifon ve tüllerin bir araya gelmesi ile oluşan modeller önerilirken, yaz aylarında ise mini gelinlikler veya askılı zarif çizgileri olan gelinlikler tavsiye edilmektedir. Sonbahar aylarında kullanılacak gelinlik modelleri ise dantelli ve saten ağırlıklı modeller olurken, kış ayları için tafta gibi kalın kumaşlar önerilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here