Deseni olmayan son derece sade gelinlikler sadeliği seven, hareket özgürlüğü isteyen, yaş olarak olgun ve kilolu olmayan gelin adayları için oldukça ideal modeller arasında yer almaktadır. Kilosu fazla olan gelin adaylarının daha yumuşak kumaştan yapılan gelinlikleri tercih etmesi doğru olacaktır. Tafta kalın bir kumaş türü olduğundan, tafta gelinlik modelleri genellikle son bahar ve kış aylarında yapılan düğünler için tercih edilebilir, yaz aylarında çok tercih edilmemelidir.

Tafta kumaşlar kendiliğinden kıvrımlar oluşturan bir özelliğe sahip olduğu için sade görünümünün yanında gelinliğe zarif detaylar da katar. Tafta, drapeli gelinlikler için kullanılan ideal kumaş cinsidir. Tafta kumaş tek başına kullanılan bir kumaştır, gelinlikte uyumlu olabilmesi için dantel yerine çok olmamakla birlikte tülle kullanılabilir.

Tafta model seçilirken şantuk kumaşla karıştırılmadan seçmek gerekir; şantuk kumaş daha pürüzlü, içinde kendi renginde ince çizgiler olan bir kumaştır. Tafta kumaşın ipekli ve sentetik olan türleri bulunuyor. Parlaklıklarına ve dokusuna göre gelinliğin nasıl olmasına karar verilmişse ona göre iyi bir seçim yapılmalıdır.

Daha çok kabarık gelinlik modellerinde tercih edilen bir kumaş türü olduğu için çok kısa boylu gelin adayları tercih etmemelidir, ya da tercih edilmişse kabarık olmayan bir modelde dikim yapılması gerekir. Tafta gelinlik seçimi tamamlandıktan sonra aksesuarların da gelinliğe uygun ve tamamlayıcı olacak şekilde seçilmesi gerekir.

Tafta Gelinlik Seçerken Neye Dikkat Etmeli?

Tafta Gelinlik Seçerken Neye Dikkat Etmeli?Tafta; ipeksi sert bir kumaş türüdür. Abiye ve gelinliklerde çok eski zamanlardan günümüze kadar modası geçmeyen, genellikle etek kısımları olmak üzere üst kısım, yaka ve omuz kısımlarında çok tercih edilir.

Tafta gelinlik seçilirken; kumaşın rengine, parlaklığına ve dokusuna dikkat etmek gerekir. İpek tafta mı sentetik tafta mı isteniyor bu karara göre seçim yapmak doğru olur. Bir de tafta kumaşın değişik cinsleri vardır: florans, ponje, fay, payet, kamelyon gibi.

Tafta gelinliğe karar verilmişse gelinlikte kullanılan diğer bir kumaş olarak tül seçilebilir; ancak dantel seçmemek yerinde olur. Tafta kumaş türleriyle çok uyum sağlayabilen bir kumaş türü değildir, sade kullanıma uygundur.

Tafta Gelinlik Hangi Tarza Yakışır?

Tafta Gelinlik Hangi Tarza Yakışır?Tafta gelinlik modelleri; yaşamında her zaman sadeliği tercih eden, genellikle yaşça olgun gelin adaylarının seçtiği gelinlik modelidir. Gösteriş sevenlerin kesinlikle tercih etmemesi gereken bir modeldir. Bohem yaşam tarzını benimsemiş gelin adayları da kır, kumsal, açık hava düğünlerinde rahat hareket imkanı bulacağı için bu modeli tercih edebilirler.

Boyu kısa olan adaylar çok geniş inmeyen dar kesimleri seçerlerse olduklarından daha uzun boylu görünüme kavuşabilirler. Yine kilolu kadınlar da tafta tercih ederlerse sade olacağından dolayı olduklarından daha ince görüneceklerdir. Bunların yanında bir de tesettürlü gelin adayları tafta gelinliklerisıkça tercih ederek hem sade hem de zarif bir görüntü vermektedir.

Tafta Gelinlik Modelleri için Aksesuarlar

Tafta Gelinlik Modelleri için AksesuarlarTafta gelinlik modelleri oldukça sade oldukları için gelinliğe çok çeşitli aksesuarlar eklenebilir. Büyük kurdele ya da fiyonkla gelinlik şık bir görüntü kazanabilir. Genellikle aynı kumaştan seçilen ya da sadece dantel olan uzun ya da kısa olarak kullanılabilen eldivenler gelinliğe ayrı bir hava katabilir.

Tafta gelinlikler için seçilen duvaklar yine sade olmalıdır; uzun tercih edilirse daha şık bir görüntü sağlanacaktır. Gelinlik sade olacağından dolayı saçlara takılan taşlı tokalar ve taçlar gelinliği tamamlayacaktır. Tafta gelinlik giyen gelinlerin seçtiği gelin çiçekleri, abartıdan uzak, pastel tonlarda ya da sade beyaz çiçeklerden oluşabilir.Çok gösterişten uzak, sade topuklu gelin ayakkabıları tafta gelinlik giyenler için uygun bir seçim olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here