Gelinlik modelinin en belirleyici unsurlarından biri yaka modelidir. Gelin saçını, makyajını, duvağı ve kol modellerini belirleyen yaka tipi, gelinliğe en önemli şeklin verilmesini sağlamaktadır. Yaka tipine karar verilirken en çok dikkat edilmesi gereken nokta omuz genişliğidir. Türk kadınlarının genel vücut tipinin geniş omuzlu olduğu düşünülürse, özellikle bu omuz genişliğine ait olan yaka tipleri ilgiyle incelenmelidir.

Hangi Yaka Tipi, Kim için Tercih Edilebilir?

Hangi Yaka Tipi, Kim için Tercih Edilebilir?Geniş omuzlu gelin adaylarının bir numaralı yaka tercihi her zaman yuvarlak yaka olmalıdır. Omuzları daha dar gösteren ve özellikle iki omuz arasını daraltan bu yaka modellerini dar omuzlu gelin adayları asla kullanmamalıdır. Sade ve zarif görüntü sağlayan yuvarlak yakalar genellikle düz ve sade gelinliklerde tercih edilmektedir.

Gelinlik modelinde daha fazla gösteriş isteyen gelin adayları için özellikle tercih edilebilecek bir diğer yaka modeli de kalp yaka adı verilen yaka modelidir. İnce askılarla veya tül şeritlerle birlikte kullanabileceğiniz bu yaka modeli geniş omuzlu bayanlar için kurtuluş olacaktır. V yaka tipi de yanı zamanda geniş omuzlu bayanlar tarafından önerilmekte ve alternatif kullanışları ile oldukça fazla tercih edilmektedir.

Dar omuzlu gelin adaylarında ise omuzu daha geniş gösterecek straplez yakalar veya kayık yakalar kullanılmalıdır. Her iki yaka modeli de omuz kısmını olduğu gibi açıkta bıraktığından dolayı omuzların daha geniş gözükmesine sebep olacaktır.

Yaka Tipi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaka Tipi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?Gelinliğin yaka modelini doğrudan etkileyen nokta bilindiği üzere omuzların genişliğidir. Dar omuzlu gelin adayları eğer gösterişten hoşlanıyor ise straplez kesimleri tercih edebilecekken, sadelikten yana ise kayık yaka modellere yönelebilmektedir. Geniş omuzlu gelin adaylarında ise sadelikten hoşlananlar için yuvarlar yakalar önemli bir tercih olmakta, gösteriş istiyorlar ise kalp yaka veya V yaka modellere yönelim olmaktadır.

Yaka Tipi Önerileri ve Fikirleri

Yaka Tipi Önerileri ve FikirleriYaka modelleri duvak tercihlerini de doğrudan etkilemektedir. Straplez yaka tercih eden gelin adayları her türlü saçı tercih edebileceklerinden dolayı duvak seçiminde özgürdürler. Ancak kayık yaka tercih eden gelin adaylarında topuz yapılması gerektiğinden dolayı duvak olarak topuzun aşağısına zarifçe tutturulmuş uzun duvaklar kullanılabilir. Kalp yaka modeller de straplez gibi her türlü tercihi kaldırırken yuvarlak yaka modellerde, mümkün olduğunda sade bir saç ve duvak tercih edilmeli, v yaka da ise duvak yerine saç aksesuarları kullanılarak farklılık yaratılabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here