Gelinlik modellerinin en önemli ayrıntıların başında yaka kısımları gelmektedir. Gelin makyajı ve saçı ile ve duvak ile bütünlük oluşturması gereken yaka modelleri, aynı zamanda kol, boyun ve omuzları da ortaya çıkaracağından dolayı bazı kusurları örtmek, bazılarını ise daha da ön plana çıkarmak için de kullanılabilecektir.

Yaka Tipi Neye Göre Belirlenir?

Yaka Tipi Neye Göre Belirlenir?Gelinliğin yaka kısmına karar verilirken omuz genişliği ve kol kalınlığı büyük önem taşımaktadır. Gelinliğin en çok tercih edilen yakalarının başında gelen straplez yaka modelleri, bu sebeple dar omuzlu bayanlar tarafından omuzları göz önüne çıkarmak için tercih edilmeli ve geniş omuzlu bayanlar tarafından kesinlikle uzak durulmalıdır.

Özellikle büyük göğüslü bayanlara önerilen straplez yakalar toparlayıcı ile birlikte kullanılarak dikkatleri göğüs kısmına çekerken vücuttaki diğer kusurlu bölgeleri örtmeye fayda sağlamaktadır. Armut tipi olarak adlandırılan geniş kalçalı dar omuzlu bayanların bir diğer tercihi de kayık yakalar olacaktır. Bu yaka modelini aynı zamanda kol bölgesinin kalınlığını gizlemek isteyen adaylar da tercih edebilmektedir.

Geniş omuzlu bayanların kullanabileceği yaka tipleri arasında ilk olarak yuvarlak yakalar gelmektedir. Ancak bu yaka modelinde mutlaka saçların sıkı bir şekilde topuz yapılması gerekmektedir. İnce askılı ve kalp yaka modeller de omuz bölgesini dar gösterdiğinden dolayı geniş omuzlu bayanlar tarafından kullanılabilmektedir. Üstelik bu modelde saçlar dağınık topuz yapılabilmekte veya açık bırakılabilmektedir.

Yaka Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaka Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?Yaka tiplerini etkileyen unsurların başında gelen omuz bölgesine dikkat edilerek yaka tercihleri yapılmalıdır. V yaka modeller her omuz genişliğinde tercih edilebileceği gibi straplez yaka veya kayık yaka modeller sadece dar omuzlu bayanlar tarafından tercih edilmeli, yuvarlak yaka veya kalp yaka ince askılı modeller ise sadece geniş omuzlu bayanlar tarafından kullanılmalıdır.

Yaka Tipine Göre Gelinlik Önerileri ve Fikirleri

Yaka Tipine Göre Gelinlik Önerileri ve FikirleriGelinliğin yaka modeli doğrudan gelin saçını etkilemektedir. Gelinliğin yaka kısmında eğer herhangi bir ayrıntı yoksa yani straplez veya kalp yaka şeklinde ise, dağınık topuzlar, açık saçlar gönül rahatlığı ile kullanılmalıdır. Ancak gelinliğin yaka kısmı yuvarlak yaka veya V yaka gibi işlemeli yakalara sahip ise gelin saçında daha sıkı ve yüksekte topuzlara yer verilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here