Duvak, bir gelinlikte en önemli parçalardan birisidir. Bir dönem duvak kullanımı azaldı; ama son birkaç yıla baktığımız zaman oldukça güzel çeşitlerle geri geldiğini görüyoruz. Eski filmlerde gördüğümüz duvaklar, kısasından şapkalısına kadar çeşitlere sahiptir. Günümüzde de bu duvak modellerini rahatlıkla düğünlerde görebiliyoruz. Aynı zamanda yerlere kadar uzanan duvakları ve çiçeklerle saça alın kısmından tutturulan bohem duvaklar da sıklıkla karşımıza çıkıyor. Peki, bu duvaklar seçilirken yüz tipi önemli mi? Ne kadar önemli?

Eskiden tül kumaşlardan yapılıp gelin telleriyle süslenirdi. Şimdi ise duvaklar organze kumaşlardan, Fransız dantellere kadar çeşitli kumaşlardan yapılabiliyor. Gelin telleri ise geçmişte kaldı. Günümüzde duvaklar; çiçeklerle, incilerle, boncuklarla, taşlarla, dantellerle ve şapkalarla kombinlenebiliyor. Böylece birbirinden güzel görüntüler ortaya çıkıyor. Peki, bunu yaparken yüz tipiniz belirleyici oluyor mu?

Kesinlikle yüz tipiniz duvak seçiminizde önemlidir. Örneğin yuvarlak bir yüzünüz varsa kafes tipi duvakları tercih edebilirsiniz. Nasıl vücut tipine göre gelinlikler seçiliyorsa, yüz tipinize göre de duvağınızı seçmelisiniz. Ayrıca duvağınızın gelinliğinizle uyumu da oldukça önemlidir. Bir dipnot olarak bunu belirtmemiz gerekiyor. Gelinlik ile duvağın, renk ve kumaş uyumu son derece önemlidir. Bunun bilincinde olmalısınız ve basit gibi görünen bu konuya önem vermelisiniz. Bu konuda kendiniz başarılı olamayacağınızı düşünüyorsanız, kesinlikle bir uzmanla bu seçimi yapmalısınız. Hangi vücut tipine hangi gelinlik seçilmeli buradan öğrenin.

Yüz Tipine Göre Duvak Modelleri

Yüz Tipine Göre Duvak ModelleriSaç kesimleri, her yüz tipine göre farklıdır. Yüzünüzü güzel gösterecek bir duvak seçimi yapmaya da bu kadar önem vermelisiniz. Yuvarlak, oval, kare, kalp ve dikdörtgen olarak 5’e ayırabileceğimiz yüz tipleri için birbirinden farklı duvak modelleri bulunuyor. Ayrıca oldukça şanslısınız; çünkü günümüzde yüzünüze yakışacak duvağı bulmanız oldukça kolay. Hiç mi bulamadınız, o zaman bunu tasarlayabilecek insanları da bulabilirsiniz. Bu nedenle sakin olun, derin bir nefes alın ve araştırmaya başlayın. Yeter ki yüzünüze uygun bir duvağınız olsun ve en mutlu gününüzün fotoğraflarına bakarken pişmanlık yaşamayın.

Şimdi farklı yüz tiplerine göre duvak seçimlerini ele alalım:

Yuvarlak Yüz Tipi için Duvak Modelleri

Yuvarlak Yüz Tipi için Duvak ModelleriMarie Antoinette’yi büyük bir başarıyla canlandıran ünlü oyuncu Kirsten Dunst gibi yuvarlak bir yüzünüz varsa alınınızı ve gözlerinizi hafifçe örten kafes duvaklar tercih edebilirsiniz. Yuvarlak yüzlerde, burun merkez noktası alındığı zaman yüzün her yerine eşit bir mesafe ortaya çıkar. Ayrıca yuvarlak yüzünüzü sevmelisiniz; çünkü samimi ve sıcakkanlı ifadeniz var demektir. Bu da karşınızdaki kişiye iyi bir enerji veriyorsunuz demektir. Ama düğününüzde yanlış bir saç ve duvak modeli seçerseniz, yüzünüz oldukça kilolu görünebilir.

Yuvarlak yüzlü gelin adayları, yandan ayrılmış ve önden bir perçemin çapraz bir şekilde yanağa doğru düştüğü saç modellerini tercih edebilirler. Eğer çiçekli veya taşlı bir taç kullanılacaksa alnınıza yakın değil, hafif geriye doğru takılmalıdır. Ayrıca yüzünüzün yan taraflarından aksesuarlarınızın görünmemesine dikkat etmelisiniz. Böylece yüzünüz daha uzun görünecektir.

Kalp Yüz Tipi için Duvak Modelleri

Kalp Yüz Tipi için Duvak ModelleriGözlerin hafif ayrık olduğu kalp yüz tipinde, alın çeneden daha geniştir. Bu yüz tipine kalp denmesinin nedeni ise saç çizgisinin alnın ortasına doğru hafif bir uzantı şeklinde gelmesidir. Çenenin inceliğiyle birlikte saç çizgisi, yüzünüzü kalbe benzetmektedir. İşte bu yüz tipinde olan gelin adayları, yüzlerinin bu karakteristik havasını mutlaka öne çıkarmalıdır. Bunun için ortadan ayrılmış veya geriye yapıştırılmış sıkı gelin topuzları tercih edilebilir.

Duvaklar ise omuzların iki tarafından uzatılmalıdır. Başın yanında çift taraflı bir saç aksesuarı kullanımı ile de simetri sağlanabilir. Nicole Kidman size örnek olabilir.

Kare Yüz Tipi için Duvak Modelleri

Kare Yüz Tipi için Duvak ModelleriBelirgin bir çene kemiğine sahip olan yüz tiplerindendir. Kare yüzlerin, kendine güvenen ve kararlı bir ifadesi bulunuyor. Bu ifadeye ise romantizm oldukça yakışmaktadır. Bunun için yüzünüzü uzun göstermesi adına gelin saçınız yüzünüzün yan taraflarında sıkıca toplanabilir ve tepe kısmı da hafifçe kabartılabilir.

Duvak ve aksesuar konusunda ise başın arkasında, tepesinde ve yüz ile saç birleşme noktasında uygulanabilecek seçimler yapabilirsiniz. Örneğin Kim Kardashian size ilham verebilir.

Dikdörtgen Yüz Tipi için Duvak Modelleri

Dikdörtgen Yüz Tipi için Duvak ModelleriDikdörtgen yüz tipi, geniş alın ve belirgin çene kemikleri ile tanımlanmaktadır. Dar duvaklar, bu yüz tipini daha da uzun gösterecektir. Bu nedenle de yüz simetriniz fotoğraflarda düzgün çıkmayacaktır. Yüzünüzün ince ve uzun formunu, saç modelinizle de daha da uzun gösterebilirsiniz. Kabarık saç modellerinden bu nedenle uzak durmalısınız. Bunun yanında duvağınız, yüzünüzün uzunluğunu dengelemek için iki yanınızdan enli ve hacimli şekilde gözükmelidir.

Kabarık bir gelinlik tercih etmişseniz, duvağınızın kafa çevresini kabartmamanız iyi olacaktır. Arkadan yapılan bir gelin topuzuna duvağınız kabarık olmayacak şekilde tutturulabilir. Bu yüz tipindeki gelin adaylar, nikah sırasında duvağın yarısını yüzlerine örterek güzel bir görüntü elde edebilirler. Dar ve A kesim gelinlik içinse tepeden kabarık bir duvak tercih edilebilir.

Oval Yüz Tipi için Duvak Modelleri

Oval Yüz Tipi için Duvak ModelleriOval yüzlerde bildiğiniz gibi boy, enden daha incedir. Elmacık kemikleri hafif çıkık ve çene incedir. Birçok saç modeli için en ideal yüz tipi olarak tanımlandığını da hatırlatmalıyız. Bu yüz tipine sahip şanslı gelin adayları, duvak konusunda da şanslıdır ve daha fazla seçenek kullanabilirler. Cesur bir seçim yapabilirsiniz ve günümüzün modası olan bantlı duvakları, nostaljik görünümlü kafes duvakları seçebilirsiniz.

Yüz Tipine Göre Duvak Modeli Seçerken Neye Dikkat Edilmeli?

Yüz Tipine Göre Duvak Modeli Seçerken Neye Dikkat Edilmeli?Yüzünüzün tipini bilmiyorsanız, işe bunu öğrenerek başlamalısınız. Bunu kolayca kendiniz de bir aynaya bakarak yapabilirsiniz. İnternette bunların bilgileri fazlasıyla mevcut. Ama şimdiye kadar kuaförünüz size bunu söylemiştir. Duvak seçiminizde bu noktayı düşünmelisiniz. Elbette bunu yaparken saçınızın da nasıl olacağı konusunda fikriniz olmalıdır. Genellikle gelinlikle birlikte alınan duvaktan sonra saç modeline karar verildiğiyle karşılaşıyoruz. Kuaföre götürülen gelinlik ve duvakla birlikte model belirlenmektedir. Ama bu konuyu daha önceden düşünmeniz, sonradan pişman olmamanız için önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here